Tichý víkend pro ženy

Krátce po Velikonocích jsem dostala pozvání odjet na "Tichý víkend pro ženy". Neváhala jsem, zanechala jsem tři chlapy v chalupě (s tichou podporou babiček) a v pátek odpoledne spolu s kamarádkami odcestovala. Ještě v uších mi zněla slova manžela: "Tichý víkend - pro ženy? To nejde dohromady." Sama jsem nevěděla, do čeho jdu....

V pátek v podvečer jsme přijely do mariánského poutního místa Rokole v Orlických horách. Po společné večeři z vlastních zásob jsme se představily a Jitka Crhová z schönstattského hnutí, která nás měla na starosti, nás seznámila s programem. Také nás poprosila, abychom nechaly možnost klidu a ticha těm z nás, které to potřebují, a dostály tak minimálně do sobotního večera názvu akce "Tichý víkend".

Kolem osmé večer jsme se vydaly do nedaleké kapličky na mši svatou. Noční procházka lesem a následně mše svatá v krásné kapličce byl super začátek.

Sobotní dopoledne vyplnila přednáška o osobním ideálu (o tom se zde nebudu zmiňovat - poprosila jsem totiž Jitku, aby zavítala během duchovní obnovy k nám a vy si tak mohli vyslechnout originál) a po společném obědě se nám otevřelo odpoledne, které jsme měly samy pro sebe. Vydala jsem se po lesní křížové cestě, rozjímala, čerpala energii a odpočívala. Balzám pro všechny maminky, které jsou pod neustálou palbou dětských otázek. Jelikož jsme měli klíče od kapličky kdykoliv k dispozici, zavítala jsem i tam. Nechybělo mně vůbec nic.

V podvečer jsme se opět sešly na společné mši svaté a poté se otevřel prostor na slíbené povídání. To už jsme řešily opravdu všechno, co s sebou pojem "maminka" nese.

V neděli po ranní mši svaté jsme ještě vyslechly druhou část přednášky, tentokráte o ideálu manželském. No a po společném obědě jsme se vydaly domů.

Musím se přiznat, že už se těším, až do Rokole vyrazím znova. Proto bych chtěla povzbudit hlavně ty z vás, které váháte, a nevíte, jestli si můžete takový luxus (být dva dny mimo domov a udělat si čas jen samy pro sebe) dovolit. Můžete. A neváhejte!

Rokole - popis poutního místa

Rokole leží nedaleko Bohdašína na severozápadním okraji Orlických hor a je jeho správní součástí. Podle legendy zabloudilo ve zdejších hlubokých lesích (rokli) děvčátko. Ve velké tísni se obrátilo o pomoc k Panně Marii. Ta se dívce zjevila a vyvedla ji za ruku z lesa ven. V místě zjevení vytryskl pramen a vznikla tu studánka, později zde vystavěli dřevěnou kapli, která byla v roce 1859 nahrazena kaplí zděnou. V roce 1930 dal továrník Přibyl postavit kostel. Vedle kostela stojí dřevěná stavba Lorety, kde můžeme vidět obrazy sedmi bolestí Panny Marie v podání lidového umělce. Po pádu totality byla v Rokoli postavena a 19. 7. 1997 posvěcena první originální svatyně v Čechách - kopie původní kapličky v Schönstattě. Je to 143. schönstattská kaplička na světě a nese ideál - poslání Betléma. Tři roky nato byl dobudován v její blízkosti provinční dům, kde v současné době žije asi 20 sester, většinou už starších a nemocných.

Autoři článků: