Vánoční pozdrav 2023

Milí farníci a přátelé,

před rokem jsem se zde v úvodním textu zmínil o válce na Ukrajině. Tehdy jsem si byl téměř jistý, že tato válka zanedlouho skončí. Jenže ona pokračuje, a navíc nedávno vypukla další válka, totiž v Izraeli. Jistě, stále jsou někde ve světě nějaké války, ale tyto dvě se nás více dotýkají kvůli geografické či kulturní blízkosti, tedy kvůli pociťovanému významu pro nás.

Napadení Izraele ze strany teroristů se událo v den židovského svátku Jom Kipur (Den smíření), který je považován za největší a nejsvětější ze všech židovských svátků. O tomto svátku si Židé zpřítomňují to, že Bůh jim odpustil zhotovení zlatého telete na poušti, a také to, že se Abrahám nechal obřezat, a uzavřel tak smlouvu s Hospodinem. Před svátkem Jom Kipur je zvykem, že jednotlivci žádají o odpuštění všechny osoby, které se jimi mohou cítit dotčeny v důsledku vážné křivdy. 

Místo jakéhokoli smíření ale nyní ve světě vítězí nesmiřitelné postoje, charakteristické slovy „nikdy“, „za žádnou cenu“ apod. Je tomu nejen u Židů i Palestinců, ale též u „fanoušků“ obou táborů po celém světě. A zdá se, že současná kultura (dopovaná sociálními sítěmi) právě takovou nesmiřitelnost podporuje a posiluje.

Pro nás křesťany jsou dny smíření Vánoce. Oslavujeme příchod Ježíše Krista, který překonal vzdálenost mezi nebem a zemí. On je podle sv. Pavla místem našeho smíření, on „na svém těle zrušil (příčinu) nepřátelství“. „Jen on je náš pokoj: obě dvě části (židy i pohany) spojil v jedno a zboural přehradu, která je dělila“ (srov. Ef 2,13-18). Prosme Pána o pokoj a mír ve světě i v srdci každého člověka. Kéž už nikdo neškodí a nepustoší na Hospodinově svaté hoře (srov. Iz 11,7)! Kéž na celém světě zavládne „pokoj Boží, převyšující každé pomyšlení“ (Flp 4,7).

Požehnané Vánoce i požehnaný vstup do nového roku 
Vám přeje a žehná P. Ludvík Bradáč

Autoři článků: