Nelehké spolužití

V sobotu 25. března tomu bylo přesně 60 let od doby, kdy byly v Římě podepsané tzv. Římské dohody - které potvrdily vznik Evropské Unie. U této příležitosti přijal papež František na privátní audienci nejvyšší státní a vládní představitele všech 27 zemí EU. Vídeňský kardinál Schönborn napsal ve svém pravidelném sloupku pro deník HEUTE (24. března 2017, str. 22) následující komentář.

Římskou dohodu tehdy podepsali představitelé 6 zakládajících zemí jako výraz ochoty jít společnou cestou. Otcové této evropské integrace byli křesťané z přesvědčení: Konrad Adenauer, Robert Schuman a Alcide de Gasperi. Po dvou vražedných světových válkách, které byly vyvolané konflikty mezi evropskými zeměmi toužili po Evropě míru a pospolitosti.

Dnes se nadšení z tehdejších začátků někam vypařilo. Populisté prorokují brzký konec EU. Je snad anglický „brexit“ začátkem konce? Všechno se stalo těžším. Ekonomika již nekvete. Otázka uprchlíků ohrožuje jednotu. Kritizování EU se stalo módou. Ale jaká je alternativa? Má se teď každý starat jen sám o sebe? Myslí si opravdu kritici, že když vystoupí Rakousko z EU, tak se stane zemí blahobytu? Jsem definitivně přesvědčený, že je lepší vydat se na namáhavou cestu hledání spolužití, než na bezvýchodnou cestu jednotlivce.
Z němčiny přeložil Peter Žaloudek, Vídeň

Autoři článků: