Podzimní pozdrav 2023

Milí farníci,

na podzim začíná nový školní rok – neříkám, že „slavíme“ začátek nového školního roku, ještě by si to někdo se mnou chtěl přijít vyříditLaughing

Na podzim je ale ještě jiný nový rok, a ten se určitě slaví – jedná se o židovský nový rok (Roš ha-šana). Slaví se 2 dny, pokaždé jindy, kvůli zvláštnosti židovského kalendáře (židovské měsíce jsou kratší, odvozené ne od slunečního roku, ale od Měsíce). Letos začal svátek židovského nového roku 16. září (v předchozích letech 29. září 2019, 18. září 2020, 6. září 2021, 25. září 2022). 

Podle židovské tradice byl v tento den stvořen svět. Talmud říká, že o tomto dni jsou otevřeny tři knihy a celý svět je souzen. Osoby zcela spravedlivé jsou zapsány do Knihy života (Sefer ha-chajim); velcí hříšníci jsou zapsáni do Knihy smrti a všichni ostatní do tzv. Knihy prostředních (bejnonim), kde mají až do svátku Jom kipur (za 9 dní) možnost napravit se a zvrátit osud. Neodmyslitelným rysem svátku je troubení na beraní roh, zvaný šofar. Zvuk rohu má připomínat smlouvu uzavřenou mezi Hospodinem a Izraelem na hoře Sinaj, a měl by rovněž všechny probudit z „mravní malátnosti“.

Určitě se nechme probudit a povzbudit tímto svátkem k něčemu novému i my křesťané, kteří nazýváme Židy svými staršími bratry ve víře.

Náš křesťanský „normální“ nový rok (v návaznosti na Vánoce) doprovází svátek Božího mateřství Panny Marie. Nedaleko židovského nového roku slavíme též mariánský svátek, svátek narození Panny Marie, dívky, která přišla na svět jako židovka, žila podle židovských zákonů, dodržovala židovské měsíce a svátky, a svou vírou vstoupila do Božího království. 

Kéž nám Panna Maria vyprosí Boží požehnání, obrácení našeho srdce, kéž i díky její přímluvě nakonec budeme zapsáni v Knize života.

To Vám přeje a žehná k tomu Váš farář

Ludvík Bradáč 

Autoři článků: