245. výročí založení Biskupství brněnského - několik zajímavostí

Založení Biskupství brněnského

V době vlády Marie Terezie (1740-1780) byla na Moravě jediná diecéze, a to v Olomouci. Patřila mezi největší a nejrozsáhlejší v celém tehdejším mocnářství. Měla 525 farností, a proto byla Morava zvolena jako první k plánované církevní reorganizaci. Tehdejším záměrem bylo vytvořit dvě nová biskupství - v Brně a v Opavě.

Dne 5. prosince roku 1777 vydal papež Pius VI. zvláštní bulu, kterou povýšil olomoucké biskupství na arcibiskupství, a jemu podřízené nové Biskupství brněnské s ním mělo vytvořit moravskou církevní provincii. Tehdy rovněž plánované opavské biskupství na své založení z politických důvodů čekalo více než dvě stě let, až do 30. května 1996.

Počet farností

V době svého vzniku měla brněnská diecéze sto jednapadesát farností rozdělených do osmnácti děkanátů. Dnes ji tvoří ve dvaceti děkanátech čtyři sta padesát farností, o které pečuje 314 kněží - 242 diecézních a 72 řeholních (údaje k 1. 11. 2021). V porovnání s ostatními diecézemi v České republice je v současnosti brněnská diecéze počtem farností největší a svou rozlohou třetí nejrozsáhlejší.

Počet kněží

Od roku 1777 do dnešního dne bylo v brněnské diecézi vysvěceno celkem 4039 kněží. Knihy svěcení vedené od založení Biskupství brněnského 5. prosince 1777 vydávají zajímavá svědectví. V letech 1777 až 1914 bylo v brněnské diecézi vysvěceno 2849 kněží. Od roku 1915 do dnešního dne přibylo dalších 1190, přičemž jubilejní čtyř- tisící kněžské svěcení udělil brněnský biskup Vojtěch Cikrle v pátek 5. října 2012.

Patroni diecéze

Patrony hlavního diecézního chrámu, katedrály v Brně na Petrově, stejně jako patrony celé brněnské diecéze, jsou apoštolové sv. Petr a Pavel. A stojí za malou odbočku, že Bůh pro brněnskou diecézi vybral jako pomocné biskupy ty, kteří nosí jejich jména - v roce 1999 byl jmenován pomocným biskupem Petr Esterka a v roce 2016 Pavel Konzbul.

Katedrála sv. Petra a Pavla

Podle nejnovějších poznatků sahají počátky chrámu na Petrově do sedmdesátých let 12. století. V období gotiky prošel chrám několika přestavbami. Při jedné z nich, kolem roku 1500, bylo původní zasvěcení svatému Petrovi rozšířeno na zasvěcení sv. Petru a Pavlovi. Během třicetileté války kostel vyhořel a jeho obnova proběhla ve dvou barokních fázích v letech 1651 - 52 a 1743 - 46. Když papež Pius VI. bulou z roku 1777 potvrdil zřízení Brněnského biskupství, byl kostel sv. Petra a Pavla povýšen na katedrálu. Po archeologickém průzkumu, který probíhal v katedrále na počátku 90. let minulého století, je veřejnosti zpřístupněna románsko-gotická krypta a později ve věži také klenotnice katedrály. Loni v květnu posvětil biskup Vojtěch Cikrle nový oltář, kterým byl sjednocen liturgický prostor katedrály.

Papež v Brně

Velkou událostí, kterou si mnozí pamatují, prožila brněnská diecéze v roce 2009. Svatý otec Benedikt XVI. byl prvním papežem, který ji navštívil. V neděli 27. září slavil na tuřanském letišti bohoslužbu společně s více než sto dvaceti tisíci poutníky od nás i ze zahraničí.

Související výročí

V letošním roce si připomínají výročí založení také další církevní subjekty.

V roce 1992 obnovil biskup Vojtěch Cikrle činnost Diecézní charity Brno (30. výročí) a založil Centrum pro rodinu a sociální péči se sídlem v Brně (30. výročí). Loni v listopadu oslavila 20. výročí založení Knihovna biskupství, výročí si připomínají také další centra...

Řeholní řády a kongregace

V brněnské diecézi působí 15 mužských a 22 ženských řeholních řádů a kongregací. Mužským řádem zde nejdéle působícím jsou benediktini, kteří v roce 2018 slavili 970 let od svého příchodu do Rajhradu, resp. na Moravu. Nejstarší ženskou řeholí jsou cisterciačky, jejichž klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova byl založen již roku 1233 královnou Konstancií, matkou svaté Anežky České.

Kandidáti na svatořečení

Biskup Cikrle zahajoval již tři kanonizační procesy - babických mučedníků P. Jana Buly a P. Václava Drboly (2004, 2011), boromejky Vojtěchy Hasmandové (1996) a těšitelky Rosy Vůjtěchové (2019). Nově by mohl ke kandidátům na svatořečení patřit P. Martin Středa. Byl by tak již druhou osobou úzce spojenou s jihomoravskou metropolí - po brněnské rodačce Marii Restitutě Kafkové, kterou ve Vídni blahořečil papež Jan Pavel II. dne 21. června1998.

Poutní místa

Na území brněnské diecéze se nachází 61 poutních míst, z nichž třiatřicet je zasvěceno Panně Marii. K nejvýznamnějším poutním místům patří Brno-Tuřany, Hluboké Mašůvky, Kostelní Vydří, Křtiny u Brna, Přibyslavice, Sloup v Moravském krasu, Vranov u Brna, Zelená hora u Žďáru nad Sázavou a Žarošice. K významným chrámům se řadí také bazilika Nanebevzetí Panny Marie v Augustiniánském opatství Brno na Mendlově náměstí, bazilika svatého Prokopa v Třebíči a bazilika Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou.

Z podkladů Martiny Jandlové, tiskové mluvčí BB, kráceno

Autoři článků: