Stráž srdce v době postní

Na fotografii vidíte současné strážce naší fary. Nacházejí se hned za vraty do dvora a budou tam tak dlouho, dokud se nerozpustí. Nevím, jestli by byli úspěšní v případě příchodu nezvaného hosta. Každopádně mohou sloužit jako připomínka důležitého prvku duchovního života: STRÁŽ SRDCE.

Podle duchovních autorů se jedná o jeden z nejdůležitějších postojů křesťana. Ďábel přichází, aby kradl a loupil. Chce vejít do našeho srdce, které patří Kristu od sv. křtu. Proto je třeba postavit bdělou stráž k bráně srdce. Ta ať nikdy nezamhouří oka, ale ať se stále vyptává myšlenek, které přicházejí: Jsi naše nebo cizí? (Evagrius)

Tak jako Ježíš bojoval proti pokušení slovy ze Svatého Písma, podobně i my Božím slovem můžeme odrážet útoky zlého. Nápad přerušit půst odvrhl Kristus výrokem: Ne samým chlebem živ je člověk, ale každým slovem, které vychází z úst Božích (Mt 4,4). Pokušení k moci na zemi se zahání výrokem: Pánu, svému Bohu, se budeš klanět a jemu sloužit (Mt 4,10).

Evagrius napsal knihu Antirrheticus. Obsahuje mnoho textů Písma, které jsou vhodné k tomu, abychom je řekli, a tím zahnali opačný špatný nápad. Vhodné texty Písma se učívali mniši zpaměti, aby je měli stále pohotově, kdykoli je znepokojí neužitečná myšlenka. Když si nemohli na nic vzpomenout, užívali prostě jména Ježíš, o kterém dosvědčují, že zahání všechny démony. Proti všemu zlému pomáhá vzpomínka na Spasitele (Špidlík).

Ne náhodou evangelium 1. neděle postní pojednává o těžkém a vítězném boji Pána Ježíše na poušti proti pokušení. Chce nás povzbudit, abychom taky my bojovali, s vírou ve velikonoční vítězství Krista.

K němu se (snad) hodí další fotografie z fary (pořízená na konci prosince 2012).