www.radiovaticana.cz

Subscribe to www.radiovaticana.cz feed www.radiovaticana.cz
RadioVaticana.cz, nejnovější články.
Updated: 5 min 11 sek zpět

Papež se setkal s italským premiérem Contem

15. December 2018 - 19:57
Vatikán. Svatý otec dnes přijal na audienci předsedu vlády Italské republiky. Premiér Giuseppe Conte hovořil s papežem Františkem v Apoštolském paláci tři čtvrtě hodiny.

Kardinál Koch: Otázku interkomunia nelze abstrahovat od pojetí církve, eucharistie a výkonu úřadu

15. December 2018 - 19:57

Vatikán /Německo. Zásadním problémem ekumenického dialogu jsou dnes etické otázky, řekl v rozhovoru pro německý portál katholisch.de kardinál Kurt Koch.

Africké právničky na vatikánském sympoziu proti obchodování s lidmi

15. December 2018 - 19:57
Vatikán. Papežská akademie věd pořádala tento týden (13.-14.12.) sympozium právniček z Afriky na téma boje proti obchodování s lidmi. Celkem sedmdesát soudkyň, státních zástupkyň a advokátek z 18 afrických zemí, jakož i z Pákistánu a Spojených států diskutovalo o tom, jak čelit metle nevolnictví, do něhož každoročně upadá 50 milionů lidí.

Půl století po své smrti má Thomas Merton větší vliv než za svého života

15. December 2018 - 19:57

USA. Tento týden uplynulo 50 let od smrti otce Thomase Mertona, jedné z největších postav duchovních dějin 20. století. Jeho vliv je dnes větší než za jeho života, říká bratr Paul, trapistický mnich z Gethsemani Abbey, kde Merton prožil 27 let svého mnišského života.

Pandžáb: Dva křesťanští bratři odsouzeni k smrti za rouhání

15. December 2018 - 19:57

Pákistán. Nechvalně proslulý zákon o rouhání nadále rozsévá hrůzu. V pákistánské provincii Pandžáb byli dva bratři odsouzeni k smrti na základě obvinění z držení rouhačských materiálů. V této chvíli jsou vězněni v Jhelumu.

Kamenná deska s Pilátovým jménem objevená před 57 lety

15. December 2018 - 19:57
Jeruzalém. Izraelské muzeum v Jeruzalémě uchovává kámen z antické stavby se jménem Piláta Pontského. Objevili jej v roce 1961 italští archeologové, které vedl Antonio Frova, při vykopávkách na místech římského amfiteátru v antickém městě Cesarea Přímořská.

Pařížská deklarace na obranu křesťanů Blízkého východu: Mají právo na návrat

15. December 2018 - 19:57

Paříž. Představitelé křesťanů a muslimů z Egypta, Iráku, Sýrie, Libanonu a Arménie podepsali v Paříži společnou deklaraci na obranu pronásledovaných menšin na Blízkém východě. Výslovně připomínají křesťany a jezídy, kteří trpí ze strany islámských extrémistů. Bylo také zdůrazněno, že lidé vyhnaní ze svých domovů, mají právo na návrat.

Nový fenomén: děti sexuálně zneužívají děti

15. December 2018 - 19:57
USA. Pohlavního zneužívání dětí se dnes nedopouštějí pouze dospělí, ale poslední dobou dokonce i děti samotné. S tímto alarmujícím zjištěním přišla pediatrická nemocnice Children´s Mercy ve městě Kansas City. Za letošní rok poskytli tamější pediatři pomoc tisícovce dětí, z nichž polovina byla obětí pohlavního zneužití, kterého se dopustily jiné děti, uvedla koordinátorka tamější pomoci obětem sexuálního zneužití (SANE), Heidi Olson, pro místní televizi 41 Kshb Kansas City tohoto asi půl milionového města amerického státu Missouri.

Cantalamessa: Trojici neobsáhneme rozumem, ale můžeme do Ní vstupovat

14. December 2018 - 19:21

Vatikán. Kdyby Boží dokonalost spočívala pouze v lásce k sobě, byl by to čistý egoismus, který není svrchovanou oslavou lásky, nýbrž jejím naprostým opakem – řekl dnes v ranním kázání pro papeže a římskou kurii otec Raniero Cantalamessa. Druhou adventní promluvu v kapli Redemptoris Mater věnoval papežský kazatel tajemství Největější Trojice.

Papež: Umění se dotýká nejniternějších zákoutí lidského svědomí

14. December 2018 - 16:21
Vatikán. Aulou Pavla VI. se opět rozezní vánoční hudba – v sobotu večer vystoupí hvězdy populární i klasické scény na benefičním představení, jehož záznam poté o vánoční noci přinese italská soukromá televize Mediaset. Výtěžek vatikánského vánočního koncertu tentokrát podpoří dva konkrétní projekty...

Petrův nástupce přijal slovenského prezidenta

14. December 2018 - 16:21
Vatikán. Papeže Františka dnes navštívil prezident Slovenské republiky Andrej Kiska, který se blíží ke konci svého volebního období. Soukromá audience v knihovně Apoštolského paláce trvala zhruba půl hodiny a proběhla v srdečné atmosféře, dozvídáme se z agenturních zpráv. „Je pro mne velkou ctí, že zde dnes mohu být. Přináším pozdravy celého Slovenska, ale zejména věřících, kteří se za vás denně modlí“, zdůraznil slovenský prezident v úvodu schůzky, zatímco papež František poznamenal, že se již setkávají podruhé.

František připomenul dvousté jubileum vánoční písně „Tichá noc“

14. December 2018 - 16:21
Vatikán. „Tichá noc“ je můj oblíbený vánoční zpěv, svěřil se papež František na okraj středeční generální audience skupině rakouských poslanců, kteří jej vyhledali v souvislosti s dvoustým výročím vzniku jedné z nejznámějších vánočních melodií.

Papežovy kondolence do Štrasburku a Campinas

13. December 2018 - 18:34
Vatikán. Papež František rozhodně odsoudil úterní atentát na štrasburském vánočním trhu a vyjádřil hlubokou bolest nad dramatickým útokem v katedrále brazilské arcidiecéze Campinas, kde rovněž v úterý 11. prosince muž s psychickými problémy zastřelil během mše svaté pět věřících a poté si sám vzal život před hlavním oltářem.

Papež: Při řešení migrace sloučit mravní odpovědnost a obecné blaho

13. December 2018 - 18:34
Vatikán. Karibské ostrovní státy Bahamy a Grenada, drobná země na západoafrickém pobřeží Gambie a přímo proti němu se nacházející soustroví Kapverdy, evropské ostrovy Malta a Island, asijský Katar a Turkmenistán a nám důvěrněji známé Estonsko a Švýcarsko. Se všemi jmenovanými zeměmi udržuje Svatý stolec diplomatické vztahy, které potvrdilo dnešní předání pověřovacích listin jejich nových velvyslanců do rukou papeže Františka.

Papež k pracovníkům katolické televize Telepace: Buďte anténou spirituality

13. December 2018 - 18:34
Vatikán. „Služba Bohu a člověku v církvi“ – toto motto si před čtyřiceti lety vložila do vínku italská soukromá katolická televize Telepace, která vznikla z nadšení otce Guida Todeschiniho a jeho spolupracovníků. Předcházelo jí rozhlasové vysílání (Radiopace), které se zrodilo formou hry s jednoduchým rozhlasovým vysílačem na letních dětských táborech v severoitalské diecézi Verona.

Papež František: Skoncujme s šílenstvím konzumismu

13. December 2018 - 18:34

Vatikán/ Madrid. Papež František adresoval poselství účastníkům madridského setkání nazvaného „Voda, zemědělství, výživa – budujme zítřek“. Jeho organizátorem jsou akademické a církevní instituce za účasti agentury OSN pro výživu a zemědělství FAO se sídlem v Římě.

Štrasburský arcibiskup: Šlo o útok na symbol, Francii čekají těžké dny

13. December 2018 - 18:34

Štrasburk. Pokaždé, když dochází ve Francii k takovým útoků, bývá zasažen nějaký symbol. Nedostačuje bolest způsobená konkrétnímu člověku nebo rodině. Cílem je destabilizace celé země, řekl arcibiskup Štrasburku po útoku na vánoční trh v tomto francouzském městě. Zahynuli při něm tři lidé a 13 bylo zraněno. Útočníkovi, devětadvacetiletému islamistovi narozenému ve Štrasburku, se podařilo utéct.

Papež pranýřoval pseudopokrok odnímající identitu národům a rodinám

13. December 2018 - 15:32
Vatikán. Ve středu večer, v den liturgické památky Panny Marie Guadalupské sloužil Petrův nástupce va vatikánské bazilice mši svatou spolu s latinskoamerickými komunitami žijícími v Římě. Papež tímto způsobem letos již popáté připomněl svátek patronky celé Ameriky. Místo jejího zjevení z roku 1531 domorodci Juanu Diegovi v mexickém Guadalupe je nejnavštěvovanější mariánskou svatyní na světě.

Svatý otec navštíví Bulharsko a Makedonii

13. December 2018 - 15:32
Vatikán. Jak dnes oznámil ředitel Tiskového střediska Svatého stolce, Greg Burke, papež František přijal pozvání bulharských a makedonských státních a církevních představitelů a navštíví tyto země ve dnech 5. až 7. května příštího roku.

Papež: Modlitba v určitém smyslu již obsahuje spásu

12. December 2018 - 21:27
Vatikán. V zaplněné vatikánské aule Pavla VI. se dopoledne konala generální audience Svatého otce. Účastnili se jí také věřící z naší vlasti, mezi nimiž byl českobudějovický biskup Vlastimil Kročil.

Stránky