www.radiovaticana.cz

Subscribe to www.radiovaticana.cz feed www.radiovaticana.cz
RadioVaticana.cz, nejnovější články.
Updated: 15 min 32 sek zpět

Papež František nablízku Indonésanům zasaženým zemětřesením

16. January 2021 - 21:18
Vatikán. Svatý otec vyjádřil soustrast k obětem zemětřesení, které ve dvě hodiny v noci na dnešek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi. V telegramu podepsaném kardinálem státním sekretářem Pietrem Parolinem a adresovaném apoštolskému nunciovi této asijské země, arcibiskupu Pioppovi, ujišťuje papež o modlitbě za trpící a povzbuzuje záchranáře zapojené do pomoci.  

Modlitba, půst a informační kampaň na obranu života

16. January 2021 - 21:18
Francie. Francouzský senát obnoví 19. ledna debatu nad novým bioetickým zákonem, který v červenci loňského roku schválilo Národní shromáždění. Nová norma vzbuzuje kontroverze a odpor, protože zpřístupňuje oplodnění in vitro lesbickým párům a samotným ženám. Zajišťuje jim také pokrytí nákladů v rámci zdravotního pojištění. Francouzští biskupové proto vyzvali věřící, aby se po čtyři pátky (od 15. ledna do 5. února) postili a modlili na úmysl obrany života.

Kardinál Dolan vyzval Bidena k důslednosti v boji proti násilí

16. January 2021 - 21:18
New York. Kardinál Timothy Dolan poděkoval nastupujícímu prezidentovi Joe Bidenovi za rozhodný postoj k útoku na Kapitol a vybídl ho k důslednosti v boji proti násilí. “Joe Biden mluví s obdivuhodnou citlivostí o ochraně práv nejvíce ohrožených lidí a zároveň se vyslovuje za trest smrti pro nejslabší. Doufáme, že svatyně, jakým je mateřské lůno, bude od něho bráněna před útoky se stejnou rozhodností jako náš Kongres” - řekl newyorský arcibiskup.

 

Papež kondoloval k úmrtí bývalého almužníka

16. January 2021 - 15:17

Vatikán. Papež František zaslal soustrastný telegram do padovské diecéze, kde byl dnes pochován někdejší almužník papežů Jana Pavla II. a Benedikta XVI., arcibiskup Oscar Rizzato.

Papež: Ve služebných gestech se projevuje Bůh

15. January 2021 - 18:02

Vatikán. “V každém služebném gestu, v každém skutku milosrdenství, který konáme, se projevuje Bůh a nechává spočinout svůj pohled na svět,” čteme v dnešním tvítu papeže Františka.

Benedikt XVI. napsal kardinálu Bozanićovi: Modlitba a blízkost po zemětřesení

15. January 2021 - 18:02

Vatikán/Záhřeb. Emeritní papež Benedikt XVI. zaslal dopis záhřebskému arcibiskupovi, kardinálu Josipovi Bozanićovi. Vyjadřuje v něm svou blízkost a ujišťuje o modlitbě za církev v Chorvatsku a za celý národ zasažený 29. prosince zemětřesením.

Iráčtí křesťané se modlí za uskutečnění papežské cesty

15. January 2021 - 18:02

Bagdád. Počínaje příští nedělí, 17. ledna, se chaldejští křesťané budou modlit zvláštní modlitbu za možnost uskutečnění plánované návštěvy papeže Františka. Sepsal ji patriarcha Louis Raphael Sako.

 

Vatikánská muzea plánují otevření na 1. února

15. January 2021 - 18:02

Vatikán. Vatikánská muzea nadále zůstávají zavřená. Doufáme, že se je podaří otevřít 1. února – uvedla ředitelka papežských muzeí Barbara Jatta. Vatikánské expozice se pro veřejnost uzavřely 6. listopadu. Jejich otevření bylo původně plánováno na pondělí 18. ledna.

Biskup Varden: O vnitřním životě už neumíme mluvit, ale stále ho hledáme

15. January 2021 - 18:02

Norsko. Dnešní svět ztratil primát vnitřního života a spolu s ním také jazyk k jeho vyjádření. V člověku však stále existuje hluboká touha po transcendenci. Poukazuje na to norský trapista, narozený v nepraktikující luteránské rodině, kterého do katolické církve zavedla sakrální hudba a životní svědectví polského salesiána.

 

K osmdesátému výročí Messiaenova „Kvartetu pro konec časů“

15. January 2021 - 15:00

Zhořelec. Stalag VIII. A – takto se v německé vojenské organizaci nazýval zajatecký tábor ve Zhořelci, městečku, které dnes vyznačuje hranice mezi Německem a Polskem. Pomník u vjezdu do obce připomíná, že od 7. září 1939 do 8. května 1945, kdy Stammlager osvobodila ruská armáda, tudy prošlo 120 tisíc vězňů a upřesňuje: „Velký počet jejich úmrtí zapříčinil hlad, zima, nemoci a brutální vraždy ze strany vedení Stalagu“.

Kardinál Czerny: Budoucnost má jedině kultura nezištného přijetí

15. January 2021 - 11:59

Vatikán. Kardinál Michael Czerny, zastupující sekretář sekce pro migranty vatikánského Úřadu pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, jejíž vedení si pro sebe vyhradil osobně papež František, přispěl úvahou o nové encyklice Fratelli tutti na nový blog Mezinárodní katolické komise pro migraci. Nazval ji “Bratři všichni a rána zasazená vystěhovalectvím”. Její shrnutí přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.

Benediktovy Vánoce bez rodného bratra

14. January 2021 - 17:50

Vatikán. Arbiskup Georg Gänswein, osobní sekretář Benedikta XVI., přiblížil portálu Vatican News, jak emeritní papež strávil letošní vánoční svátky, první po úmrtí rodného bratra Georga, který za ním v předchozích letech do Vatikánu vždy přijížděl.

Papež František i emeritní papež Benedikt XVI. byli očkováni proti Covidu-19

14. January 2021 - 17:50

Vatikán. Očkování proti koronaviru, které ve Vatikánu začalo ve středu dopoledne, se již podrobili papež František i emeritní papež Benedikt XVI. Oba dva byli očkováni první dávkou vakcíny Pfizer/BioNTech.

Zemřel kardinál Eusébio Oscar Scheid

14. January 2021 - 17:50

Brazílie. Diecéze São José dos Campos (stát Sao Paulo) oznámila úmrtí svého emeritního pastýře a někdejšího arcibiskupa Ria de Janeiro. Kardinál Eusébio Oscar Scheid zemřel ve věku 88 let, po šedesáti letech kněžství a devětatřiceti letech biskupské služby, 13. ledna 2021, na zápal plic komplikovaný koronavirem. Papež František v kondolenčním telegramu připomíná jeho biskupské motto: „Bůh je dobrý“, které naplnil svou církevní službou.

Zemřel almužník dvou papežů – arcibiskup Rizzato

14. January 2021 - 17:50

Vatikán. Ve věku 91 let zemřel almužník dvou papežů italský arcibiskup Oscar Rizzato. Jmenován byl sv. Janem Pavlem II. v roce 1989 a v úřadu setrval ještě v prvních dvou letech potifikátu Benedikta XVI. Dokud mu to zdraví dovolovalo pokračoval ve službě jako duchovní asistent vatikánského vikariátu. Zemřel 11. ledna v padovské nemocnici, necelý měsíc před devadesátými druhými narozeninami.

Open Doors: 340 milionů pronásledovaných křesťanů, Covid vyhrocuje diskriminace

14. January 2021 - 17:50

Řím. Křesťané jako první propouštění z práce a jako poslední adresáti podpory a humanitární pomoci. Covid se stal jedním z faktorů zhoršené situace křesťanů v zemích, kde je jejich situace tradičně křehká. Nárůst pronásledování a zabíjení pro víru je však celosvětovým tredem, ukazuje nový raport mezinárodního sdružení Open Doors. Počet křesťanů zavražděných z náboženských důvodů se loni zvýšil o 60%. “Křesťané prosí, aby se na ně nezapomínalo v modlitbě a na platformách mezinárodní diplomacie,” říká Cristian Nani, ředitel italské větve nadace.

Misijní biskup: Lidé se znovu schovávají v kostelech

14. January 2021 - 17:50

Středoafrická republika. Situace ve Středoafrické republice se stále více destabilizuje. Povstalci přejímají kontrolu nad dalšími městy a vesnicemi. V jejich rukou je v této chvíli 80 procent území země a hlavní město je v obležení. Povstalci požadují zneplatnění prezidentských voleb a ohlášení přechodné vlády. “Naše kostely, semináře a misie se znovu plní vystrašenými lidmi, kteří nevědí, co je čeká,” říká pro Vatikánský rozhlas polský misijní biskup Mirosław Gucwa.á pro Vatikánský rozhlas biskup Gucwa. 

Vatikán o peněžních převodech do Austrálie: chybná čísla

13. January 2021 - 17:40

Vatikán. „Svatý stolec bere na vědomí výsledky revize, kterou nařídil a která byla provedena Finančním a dozorčím úřadem Svatého stolce (ASIF) a Finanční agenturou australské vlády (AUSTRAC), i značnou nesrovnalost, o níž dnes informoval australský tisk, ohledně  finančních převodů Vatikánu do Austrálie v letech 2014 až 2019. Jde o částku 9,5 milionů a nikoli 2,3 miliardy australských dolarů (1,8 miliardy USD).

Budoucností světa jsou „maličcí“, kteří nechtějí ovládat druhé

13. January 2021 - 14:37

Vatikán. Dopoledne v přímém přenosu z knihovny Apoštolského paláce pronesl papež pravidelnou středeční katechezi. Pokračoval v cyklu, věnovanému modlitbě, jednadvacátou částí, kterou uvedl čtením Žalmu (Žl 145,1-3.21) o chvále Boží velikosti.

Arcibiskup Gänswein: Také Benedikt XVI. podstoupí očkování proti Covidu-19

13. January 2021 - 14:37

Vatikán. Nejenom papež František, ale také jeho předchůdce, Benedikt XVI., se dá naočkovat proti koronaviru, „jakmile budou vakcíny k dispozici“. Pro německou redakci agentury CNA to potvrdil Prefekt papežského domu a osobní sekretář emeritního papeže, arcibiskup Georg Gänswein.

Stránky