www.radiovaticana.cz

Subscribe to www.radiovaticana.cz feed www.radiovaticana.cz
RadioVaticana.cz, nejnovější články.
Updated: 2 hodiny 25 min zpět

Mít naději znamená žít pro setkání s Ježíšem

2 hodiny 25 min ago
Vatikán. Být v naději znamená očekávat setkání s Ježíšem – kázal papež František při ranní mši v kapli Domu sv. Marty. Naděje je umění radovat se z maličkých životních setkání v očekávání onoho definitivního setkání.

Vrcholí práce nad závěrečným dokumentem synody

2 hodiny 25 min ago
Vatikán. Synodní otcové mají dnes přestávku v zasedání. Probíhá totiž práce zvláštní komise povolané k přípravě závěrečného dokumentu, jehož první verze bude zítra představena plenárnímu shromáždění. Během tohoto týdne bude text čten a konzultován a v sobotu, po zanesení pozměňujících návrhů, se o něm bude hlasovat paragraf po paragrafu. Zároveň se pracuje také nad listem andresovaným světové mládeži.

Papež zdraví mladé putující za sv. Terezií z Los Andes

5 hodin 47 min ago

Vatikán. Putovat za něčím, být na cestě za sny, plány, přáními a láskou je mladým lidem vlastní. Papež František to zdůraznil ve videoposelství pro účastníky 28. pouti mladých Chilanů na poutní místo Santa Teresa de los Andes. „Děkuji za vaše svědectví, které přinášíte, protože mladý člověk, který se nevydává na cestu, zestárnul příliš brzy“...

Papež František: Existují dva druhy strachu – uzavřený a otevřený

5 hodin 47 min ago

Vatikán. Strach z důležitých rozhodnutí je tématem druhého dílu z cyklu Ave Maria, jehož pravidelným hostem je papež František. V televizní stanici Italské biskupské konference Tv2000 bude na programu dnes večer ve 21.05. Don Marco Pozza, teolog a vězeňský kaplan z Padovy, v něm rozmlouvá také s televizní moderátorkou Michelle Hunzikerovou a s Verou Vigevani Jarchovou, jednou z matek nezvěstných argentinských disidentů sdružených v Asociaci matky z Plaza de Mayo (Asociación Madres de Plaza de Mayo).

 

Biskupská synoda vstoupila do konečné fáze

5 hodin 47 min ago
Vatikán. Biskupská synoda o mladých lidech, víře a rozlišování se dostala do závěrečného týdne. Dnes obdrželi synodní otcové návrh závěrečného dokumentu a listu, který synoda adresuje mladým lidem, aby se pak v diskusi mohli vyjádřit k případným změnám a diskutovat o připomínkách v menších jazykových skupinách.

Co František z mládežnické synody žádá po seniorech?

5 hodin 47 min ago
Vatikán. „Mladí lidé potřebují sny dospělých, aby mohli doufat v budoucnost“, říká papež František v novém knižním rozhovoru, který dokládá jedno z vnuknutí, jimž se od počátku vyznačuje jeho pontifikát. „Už nějaký čas nosím v srdci jednu myšlenku a cítím, že si Pán přeje, abych ji vyslovil, totiž aby nejmladší a nejstarší pokolení spolu uzavřela smlouvu. Nastala hodina, kdy starci mají snít, aby mladí měli prorocká vidění. Ujistil jsem se o tom při rozjímání nad knihou proroka Joela“.

Papežská kondolence k železničnímu neštěstí na Taiwanu

8 hodin 53 min ago

Vatikán. Osmnáct mrtvých a 190 zraněných si vyžádalo železniční neštěstí na Taiwanu. V neděli odpoledne na populární turistické trase v regionu Yilan vykolejil vysokorychlostní vlak s 366 pasažéry. Všech osm vagónů se ocitlo mimo koleje a tři z nich se převrátily. Podle ředitelství taiwanských železnic nehodu pravděpodobně zapříčinil defekt v systému napájení lokomotivy.

Papež k mladý Indům: Budounost i přítomnost máte ve svých rukou

8 hodin 53 min ago

Vatikán. Přes 500 mladých delegátů z 132 indických katolických diecézích se účastní své národní konference probíhající od 21. do 25. října v Novém Dillí. Akce probíhá z popudu Indického katolického hnutí mladých a její datum bylo úmyslně zvoleno souběžně s biskupskou synodou v Římě.

Vrcholí práce nad závěrečným dokumentem synody

22. October 2018 - 22:26

Vatikán. Synodní otcové mají dnes přestávku v zasedání. Probíhá totiž práce zvláštní komise povolané k přípravě závěrečného dokumentu, jehož první verze bude zítra představena plenárnímu shromáždění. Během tohoto týdne bude text čten a konzultován a v sobotu, po zanesení pozměňujících návrhů, se o něm bude hlasovat paragraf po paragrafu. Zároveň se pracuje také nad listem andresovaným světové mládeži.

Španělsko má nového blahoslaveného

22. October 2018 - 19:22
Malaga. Minulou sobotu (20. října) se v Malaze konala beatifikace španělského jezuity. Otec Tibor Arnáiz Muñoz (1865-1926)  pocházel z nezámožné rodiny, v pěti letech mu zemřel otec. Spolu se sestrou jej vychovávala matka. Do Tovaryšstva Ježíšova vstoupil až v 37 letech jako diecézní kněz rodného Valladolidu a po dosažení doktorátu z teologie na univerzitě v Toledu (1896).

Papež: Láska zjevená na kříži promlouvá k dnešnímu světu

22. October 2018 - 16:18
Vatikán. „Obnovit naši misii: Vděčnost, proroctví a naděje“. Pod tímto titulem probíhá v Římě 47. generální kapitula otců passionistů, kteří u nás působí na poutním místě Kalvárie poblíž Jaroměřic (na Svitavsku). Její účastníky, kteří volbou potvrdili dosavadního generálního představeného, Myanmařana o. Joachima Rega CP, dnes v Konzistorním sále Apoštolského paláce přijal papež František.

Papež František se pomodlil před hrobem Jana Pavla II.

22. October 2018 - 16:18

Vatikán. Papež František se před polednem vydal do Vatikánské baziliky k hrobu Jana Pavla II. Pomodlil se krátce před relikviemi svého předchůdce a pozdravil věřící, kteří dnes v obzvláště hojném počtu putují do kaple sv. Sebastiána, k hrobu svatého papeže. Na 22. října totiž připadá jeho liturgická připomínka. Slaví se na výročí oficiálního zahájení tohoto velkého pontifikátutu, od něhož dnes uplynulo 40 let. Vraťme se tedy na chvíli k těmto památným událostem.

Papež přijal prezidenta Kolumbijské republiky

22. October 2018 - 16:18
Vatikán. Papeže Františka dnes v Apoštolském paláci navštívil kolumbijský prezident Iván Duque, který do čela jihoamerické země nastoupil v srpnu tohoto roku. Při loňské cestě do Kolumbie se římský biskup setkal ještě s jeho předchůdcem a nositelem Nobelovy ceny za mír, Manuelem Santosem. Iván Duque Márquez (ročník 1976) při letošních prezidentských volbách získal necelých 54% hlasů, čímž porazil svého soupeře Gustava Petra.

K beatifikaci Pia XII. schází uznání zázraku

22. October 2018 - 16:18
Itálie. „K blahořečení papeže Pia XII. schází zázrak, připisovaný jeho přímluvě, neboť dosud neproběhlo kanonické řízení o různých milostech a údajných zázracích, které jsou mu přikládány“, vysvětlil arcibiskup Marcello Bartolucci. Sekretář vatikánské Kongregace pro svatořečení vystoupil v malé obci Onano, vzdálené asi 150 km severně od Říma, odkud pocházel otec budoucího papeže Pia XII., advokát Římské roty Filippo Pacelli, a kam malý Eugenio jezdil za prarodiči na prázdniny.

Papež: Nedůvěřuji lidem, kteří nepochybují

22. October 2018 - 13:06
Vatikán. „Boží lid odpustí knězi, který má milenku nebo se občas trochu víc napije, ale nikoli takovému, který má rád peníze a chová se k lidem špatně“. „Zneužívání nezletilých se podobá pohanským lidským obětem“. „Kříž tvořený pochybnostmi nepřestává být křížem, ovšem vydává plody“. „Klerikalismus je církevní perverzí“. „Mše by měla být chválou Boha a radostí pro duši, ale občas vypadá jako pohřeb...“

Papež: Mít rád znamená nechat stranou sobectví

21. October 2018 - 21:50
Vatikán. Na Svatopetrském náměstí se dnes před polednem sešlo asi 10 tisíc lidí, aby spatřili Petrova nástupce, který zde každou neděli promlouvá k věřícím. Papež František komentoval evangelium z 29. neděle liturgického mezidobí (srov. Mk 10,35-45).

Kardinál Cupich k sexuálním skandálům: Transparentnost a zodpovědnost

21. October 2018 - 0:14
Na závěr třetího týdne synodního zasedání kardinál Cupich zdůraznil, že v případech sexuálního zneužívání je nutné postupovat transparentně a zodpovědně. Při tiskové konferenci bylo také oznámeno, že návrh závěrečného dokumentu synody bude představen v úterý 23. října.

Překvapila mne vstřícnost a otevřenost - říká bratrská delegátka Martina V. Kopecká

21. October 2018 - 0:14
Pozvali jsme do studia mladou ženu, která na mnoho způsobů upoutala pozornost účastníků synody o mládeži. Martina Viktorie Kopecká zastupuje v synodní aule Světovou radu církví, kde předsedá odboru pro mládež, působí ale zároveň jako farářka Československé církve husitské v kostele sv. Mikuláše na Staroměstkém náměstí v Praze a věnuje se rovněž psychoterapii.

Kvas Ducha svatého naplňuje radostí

19. October 2018 - 16:35
Vatikán. Při ranní mši v Domě sv. Marty papež František kázal o pokryteckých křesťanech, kteří nepřijali kvas Ducha svatého, uschopňující k růstu navenek.

Svatý stolec: Definici lidských práv nelze donekonečna rozšiřovat

19. October 2018 - 16:35
Vatikán/New York. Ačkoli pozornost katolických sdělovacích prostředků se v těchto dnech soustředí na biskupskou synodu o mládeži, vatikánská diplomacie nepolevuje ve svých etických imperativech na mezinárodním fóru. Stálý pozorovatel Svatého stolce v newyorském sídle Spojených národů vystoupil v minulém týdnu celkem pětkrát, zatímco v tomto týdnu přednesl několik dalších příspěvků v rámci probíhajícího 73. generálního shromáždění OSN.

Stránky